Ľahký Prevod.sk Kuchyňa na Sealande
 
Slovenský jazyk  English language Nachádzate sa tu:   Hlavná stránka>Materiál>Riad
 
 Hlavná stránka  Hlavná stránka   
 Čo je to vlastne tá cykloturistika  Cykloturistika?    
 rozbaliť menu Bicykel  Bicykel    
 O všetkom okrem bicykla  Materiál    
 Domček v batôžku    Stan    
 Niečo medzi cyklistom a zemou    Karimatka    
 Spací vak a čo k nemu patrí    Spacák    
 Kuchyňa do terénu    Varič    
 V čom variť a čím jesť    Riad    
 Železo na údržbu bicykla    Náradie    
 Elektro každého druhu    Elektro    
 Len aby sa nezabudlo    Iné vybavenie    
 rozbaliť menu Oblečenie  Oblečenie    
 rozbaliť menu Strava  Strava    
 rozbaliť menu Čo a ako zbaliť  Čo a ako zbaliť    
 rozbaliť menu Akcie  Akcie    
 rozbaliť menu Príprava  Príprava    
 rozbaliť menu Prevoz bicykla  Prevoz bajku    
 Malý cykloturistický zemepis  Miniatlas    
 Otázky a odpovede  Q&A    
 Tapety a tak podobne  Na stiahnutie    
 Ešte čosi navyše  Ostatné    
 Témy mimo témy :-)  O inom    
 Mapa stránok  Mapa stránok    
 Pre ľahší život s PC  Okienko            
      webmastera    

 
"Pri jedle mysli na jedlo" - anonym

verzia pre tlač

Riad

Tak, plamienok nám veselo blčí, hreje, syčí a my sa začíname obzerať po ostatných častiach výbavy našej poľnej minikuchyne. Netreba nám toho príliš veľa, ale čosi si predsa len nosiť so sebou musíme. V plastovej cyklistickej fľaši sa voda nad ohňom uvariť naozaj nedá. Kto neverí, nech to skúsi, ale radšej si zapchajte nos ;-).

Keď už navaríme, čímsi to treba aj zjesť. Zabudnite však na vidličku, aj tak sa poriadne používa sotva dvesto rokov. Lyžička a nožík musia stačiť. A ak nie, ešte vždy máme po ruke ... ruky!


Ešus

Uvariť sa dá v nádobe z akéhokoľvek kuchynského kovu, či už je to hliník, nerez alebo titán. Hliník je ľahký, ale nezdravý, aj keď nie tak dávno sa hliníkový riad používal bežne a zdá sa, že väčšina to prežila :-). Nerez (alebo antikor) je plne v trende, len je o čosi ťažší. Titán je ľahký, zdravotne celkom bez rizika, no drahý. V každom prípade je z čoho vyberať.
Sendvič (teda v prípade riadu kombinácia hliníka s nerezom) spája dobré vlastnosti oboch použitých materiálov. Vonkajšia hliníková vrstva dobre rozvádza teplo a vnútorná nerezová zasa spĺňa zdravotné požiadavky a dobre sa umýva.
Dajú sa zohnať aj riady s nelepivou úpravou (tzv. teflónom) vo vnútri. Jedlo sa pri varení nepripečie, ale treba dávať pozor aby sme túto vrstvu nepoškriabali pri miešaní alebo pri umývaní riadu. Teflón môžeme poškodiť aj ak do ešusu niečo balíme (obyčajne je to varič), alebo ak ho príliš prehrejeme - na teflóne sa urobia bublinky, vrstva sa odlepí a začne sa nám miešať do jedla :-)


MSR Titan Mini Cookset - titánový riad   MSR Duralite Mini Cookset - hliníkový riad

MSR Titan Mini Cookset. Titánový riad, objem 1,5 a 1 liter, klieštiky, a pokrievka ktorá môže slúžiť ako tanier. Spolu 272 gramov.
Zdroj: www.msrgear.com


 

MSR Duralite Mini Cookset. Funkčne to isté, ale z povrchovo upraveného hliníka. 479 gramov. O čo vyššia váha, o to nižšia cena.
Zdroj: www.msrgear.com


návrat na začiatok stránky

Plecháčik

Ak o doplnok sa zíde aj plechový hrnček. Bez debaty nerezový. Dostať pomaly v každej kuchynke. Čaj sa z neho pije lepšie ako z ešusu a keď ho (čaj) prelejeme (do hrnčekov), máme ešus hneď voľný na ďalšie varenie. Popíjame a varíme :-). To isté s polievkou - nemusíme špiniť (a nosiť so sebou) iný riad. Instantnú polievku, ktorú stačí iba zaliať vriacou vodou, v hrnčeku aj pripravíme, aj ju z neho môžeme vychlípať.


Lyžička

Lyžička slúži zároveň aj ako vareška na miešanie pri varení a nepožičiava sa (!). Teda ak ju chcete ešte voľakedy uvidieť. Dá sa ňou zjesť asi všetko, čo je v teréne uvariteľné. Materiálov je niekoľko:

Plast - nedá sa ním veľmi miešať a aj chutí čudne.
Hliník - ľahký, dlhé roky používaný v závodných a školských jedálňach, ale nie veľmi zdravý. Krátkodobo určite použiteľný.
Nerez - kuchynský a jedálenský štandard dnešnej doby. Síce ťažší, ale o to trvanlivejší.
Titán - pre šetričov váhy, ktorí si to môžu dovoliť. Niektorí výrobcovia napríklad rúčku lyžičky robia v tvare vidlicového kľúča na benzínový varič, čo robí cenu prijateľnejšiou (dva v jednom) a váhovú úsporu výraznejšou.

Tajný tip je nerezová lyžička z detského príboru. Je menšia a ľahšia ako dospelá verzia, nie je nezdravá ako hliník, vydrží omnoho viac ako plast a stojí podstatne menej ako titán.


Primus Field Cutlery Kit - turistický príbor   Wenger EvoGrip 14 - švajčiarsky nôž

Primus Field Cutlery Kit. Nerezový turistický príbor. Problém s váhou sa dá riešiť všelijako. Napríklad odľahčením rúčok. V tomto prípade je výsledok 97 gramov. V titánovej verzii váži sada 42 gramov, v plastovej 25 gramov. A vyberte si.
Zdroj: www.primus.se


 

Wenger EvoGrip 14. Ergonomicky tvarovaná rukoväť s protišmykovým povrchom, čepeľ s poistkou a nožnice na pohľad lepšie ako Victorinox (aj keď obe značky vyrába jedna firma). Dĺžka zavretého noža 85mm, čepeľ je ešte o čosi kratšia.
Zdroj: www.wenger.ch


Nôž

Keď už, tak švajčiarsky. Najlepšie taký, ako mal MacGyver. Takýto nôž na rozdiel od príborového využijeme nielen na jedenie. O to dôležitejšia časť výbavy to je. Dobré je si rozmyslieť, čo všetko v praxi použijeme. Osvedčené príslušenstvo (okrem dlhej čepele) je otvárač na konzervy a fľaše, nožničky a špáradlo. Občas sa zíde aj malý skrutkováčik. Ostatné podľa vlastného uváženia. Príliš vybavený nôž je zbytočne ťažký a zle sa drží v ruke. Vynikajúca vec je poistka proti zatvoreniu noža. Oceníte ju najmä ak pri práci používate hrot čepele. Dĺžka čepele nie je až taká dôležitá. Krájanie chleba sa dá zvládnuť aj 6cm dlhým ostrím, iba chvíľu dlhšie trvá, kým peceň obídete po celom obvode. Alebo začnete kupovať rožky :-).


návrat na začiatok stránky

...pokračovať na:  Náradie...

 
©: PD 2009+ | aktualizované: 25.1.2009 | otázky a pripomienky: lahkyprevodkontaktlahkyprevod.sk